Az év vadvirágának 2021-ben a vetési konkolyt választották. „Kihívói” a bíborfekete hagyma és a pici egérfarkfű voltak.
A vetési konkoly (Agrostemma githago) szántóföldjeink egykor gyakori gyomnövénye. Vetésekben közönséges volt, mára azonban nagyon megritkult, főként a vegyszeres gyomirtás és a gépi vetőmagtisztítás következtében. Védett faj!
Rendszertani besorolása
Növények országa (Plantae)
Zárvatermők törzse (Angiospermatophyta)
Kétszikűek osztálya (Dicotyledonopsia)
Szegfűfélék családja (Caryophyllaceae)
Agrostemma nemzetség
A faj tudományos neve: Agrostemma githago
Leírása
A vetési konkoly egyéves növény. Levelei szálasak vagy szálas-lándzsásak. A szár és a levelek is selymesek a rájuk simuló hosszú, szürke szőrzettől. Szára magas, kb. 50-90 cm. Kevés ágú, karcsú növény. Kb. 3 cm átmérőjű, öttagú virágai hosszú kocsányokon, laza álernyőben fejlődnek. A szirom bíborpiros, csúcsa lekerekített, finoman hullámos-csipkés szélű. Magvai kb. 3 mm-esek, bibircses felületűek. Májusban-júniusban virágzik. A növény minden része mérgező!
Előfordulása, élőhelye
A vetési konkoly Magyarországon nem őshonos, a Földközi-tenger vidékéről származik. Gabonaföldjeink gyomnövénye. Az őszi vetésű búzával, rozzsal, árpával együtt csírázik, zöld tőlevelekkel áttelel, majd a következő nyáron virágzik.
Mérgező magvak a gabonában
A konkoly magvai évezredeken át mérgezték a gabonák lisztjét és az állati takarmányokat. A vegyszeres gyomirtás és az egyre tökéletesebb vetőmag-tisztítás hatására azonban jelentősen megritkult az állománya. Olyannyira, hogy a kipusztulás szélére került, ezért 1993-ban védetté nyilvánították.
Konkoly levél, tiszta búza…
A jól ismert gyerekdal is a búzatáblát „megfertőző” konkolyról énekel.
Konkoly levél, tiszta búza,
majd kinyílik a viola,
a violát akkor szedik,
mikor reggel harmat esik.
Forrás: Simon Tibor: A magyarországi edényes flóra határozója, termeszetvedelem.hu, wikipedia.org, hobbikert.hu